Konkurs 'Pasjonująca lekcja religii'

13 czerwca 2022

Warszawa, 7 czerwca 2022 r.

Rusza II. edycja konkursu „Pasjonująca lekcja religii”

Jesteś nauczycielem religii/katechetą w dowolnego typuszkole? Masz głowę pełną pomysłów, którymi pragnieszzarażać innych? Ogólnopolski Konkurs pn. „Pasjonującalekcja religii” jest stworzony dla Ciebie. Przygotuj i prześlijna wskazany przez organizatora – Fundację InstytutEdukacja Pro Futuro – adres, autorski scenariusz zajęći daj sobie szansę wygrania jednej z atrakcyjnychnagród. Termin nadsyłania prac konkursowychupływa 10 września br.

Zbudowani sukcesem premierowej odsłony Konkursu, postanowiliśmy nadać naszej inicjatywie charakter cykliczny – mówi Łukasz Tafelski, z Fundacji Instytut Edukacja Pro Futuro. – W przekonaniu, co do słuszności powziętej decyzji, utwierdzają nas liczne, a docierające wprost ze środowiska katechetów, wyrazy wsparcia i sympatii dla naszej propozycji. A niewątpliwym świadectwem, unaoczniającym zapotrzebowanie, na temu podobne przedsięwzięcia, jest także protekcja zacnego grona patronów z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Wojciechem Osialem, przewodniczącym Komisji Wychowania Konferencji Episkopatu Polski na czele – dodaje, zdradzając motywacje dla kontynuowania zainicjowanej w ubiegłym roku idei.

Cele konkursu

Konkurs został ustanowiony w celu:

• zainspirowania nauczycieli religii/katechetów do podejmowania trudu przygotowywania autorskich scenariuszy zajęć lekcji religii;

• pozyskania materiałów do publikacji zawierającej scenariusze dla uczniów wszystkich typów szkół;

• wyłonienia najciekawszych i najbardziej angażujących pomysłów (scenariuszy) na przeprowadzenie 45-minutowych lekcji religii, dedykowanych dla dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Jak wziąć udział?

Warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w Konkursie, jest stworzenie scenariusza 45-minutowych zajęć lekcyjnych, przygotowanego zgodnie z określonymi w regulaminie Konkursu wytycznymi, a następnie przesłanie go wraz innymi wymaganymi przez organizatora dokumentami – w nieprzekraczalnym terminie 10 września br. – na adres religia@edukacjaidialog.pl. Każdy uczestnik może zgłosić dowolną liczbę prac konkursowych.

Adresaci konkursu

Konkurs skierowany jest przede wszystkim do nauczycieli religii/katechetów, ale jest też otwarty dla osób związanych z instytucjami oświatowymi, instytucjami kultury oraz organizacjami, które w swojej działalności zajmują się oświatą oraz kulturą, zlokalizowanymi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Ocena prac konkursowych

Wyboru laureatów dokona komisja konkursowa, która oceni zgłoszone scenariusze w oparciu o m.in. następujące kryteria:

• poprawność merytoryczną i metodyczną;

• zgodność z obowiązującą podstawą programową;

• precyzja i spójność wypowiedzi;

• poprawność językowa;

• adekwatność w doborze treści, środków dydaktycznych i metod;

• sposób prezentacji problematyki.

Nagrody

Wyłonienie przez komisję konkursową laureaci uhonorowani zostaną następującymi nagrodami:

• I miejsce – opublikowanie scenariusza i nagroda pieniężna o wartości 800 PLN;

• II miejsce – opublikowanie scenariusza i nagroda pieniężna o wartości 600 PLN;

• III miejsce – opublikowanie scenariusza i nagroda pieniężna o wartości 400 PLN.

Rekomendowane przez komisję konkursową a nienagrodzone scenariusze, również zostaną opublikowane na łamach czasopisma „Edukacja i Dialog” oraz w ewentualnej (o ile liczba nadesłanych prac będzie wystarczająca, a ich jakość zadowalająca) antologii prac konkursowych.

Patroni

Patronat honorowy nad Konkursem sprawują:

• Ksiądz Biskup Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

• Ksiądz dr Marcin Wojtasik, przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

• Ksiądz kan. dr Jan Doppke, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej

• Ksiądz dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Sosnowieckiej

• Ksiądz dr Michał Kania, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Krakowskiej

• Ksiądz prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich

Kurii Diecezjalnej Bydgoskiej

• Ksiądz kan. prof. UWM dr hab. Adam Bielinowicz, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej Olsztyńskiej

• Ksiądz kan. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziały Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej

• Ksiądz dr Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej