GRA MIEJSKA Z OKAZJI PRZYPADAJĄCEJ W TYM ROKU 1020 ROCZNICY CHRZTU GDAŃSZCZAN

13 listopada 2017

W latach 20-tych XVI w. miasto uległo duchowi reformacji, a religia katolicka stała się religią II kategorii. Nasiliło się to po włączeniu Gdańska do Prus  po II rozbiorze  Polski w 1793 roku. W tym okresie Kościół katolicki  najbardziej sprzeciwiał się germanizacji Polaków narażając się  na eskalacje restrykcji.  Chociaż w XIX w. zaznacza się  pewne odrodzenie katolicyzmu, czego przykładem jest choćby założenie Katolickiej Szkoły Średniej dla Dziewcząt na Podwalu Przedmiejskim, to do prawdziwego ożywienia przyczynili się  przybywając z Pomorza  katolicy szukający pracy w  przemyśle.

Na terenie utworzonego po I wojnie Wolnego Miasta Gdańska powstała Diecezja Gdańska. Tworzono nowe struktury Kościoła, które były ostoją polskości.

Po 1933 roku ponownie nasiliła się walka z Kościołem katolickim który ostro przeciwstawiał się faszyzacji Gdańska. Generalnie w czasie II wojny hitlerowcy zamordowali ponad dwa i pół tysiąca kapłanów – wśród nich gdańskich błogosławionych męczenników - Bronisława Komorowskiego, Mariana Góreckiego i Franciszka Rogaczewskiego.

Z tej okazji Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Gdańsku przygotowało grę miejska /dla ostatnich klas gimnazjalnych oraz uczniów  szkół średnich/ pt. Dziedzictwo Św. Wojciecha. Gra przewidziana jest na 2 godz. i przebiegać będzie na terenie Głównego Miasta.

Polega ona na odgadywaniu łamigłówek, rozwiązaniu logogryfu, ułożeniu puzzli /będą miłą pamiątką po odbyciu gry/, szukaniu miejsc związanych z historią chrześcijaństwa w Gdańsku. Gra może być wykorzystana jako ciekawy element katechizacji ukazujący historię Kościoła w naszym mieście.

Serdecznie zapraszamy drużyny w składach maksymalnie trzy-czteroosobowych. Ilość zespołów w jednej grze jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszone zespoły ponad limit będą mogły brać udział w kolejnym terminie.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres poczty elektronicznej pomorski@civitaschristiana.pl

Po zgłoszeniu drużyn /mogą być z jednej klasy lub szkoły, mogą być również z różnych szkół/ uzgodniony zostanie termin jej rozegrania.